..::Büyülü Eşyalar::..

Büyülü Eşyalar ...

Aşağıdaki liste büyücülük dünyasında kullanılan başlıca büyülü eşyaları içeriyor. Her eşya ile birlikte, onların ne yaptığı, nasıl çalıştığı ve onlara kimlerin sahip olduğu da yazılıdır.

Püfür

Kibrit kutusu büyüklüğünde, küçük bir büyülü alettir. Püfür, bir nesnedeki ışığı almak için kullanılır. Örneğin, Dumbledore Püfür'ü Privet Drive'daki sokak lambalarının ışıklarını almak için kullanıyor. Deli-göz Moody de Grimmauld Meydanı'ndaki ışıkları söndürmek için kullanıyor.

Çapulcu Haritası

Hogwarts içinde ve arazisindeki insanları keşfetmek için kullanılan bir objedir. Harita, Hogsmeade'e de giden bütün gizli geçitleri gösterir. Harita, James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew tarafından, onların okul yıllarında, eski bir parşömen üzerine yazılmıştır. Bir kişi, haritayı etkinleştirmek için "Bütün ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı bir şey düşünmüyorum" demelidir; haritadaki her şeyi silmek için verilecek komut ise şöyle: "Muziplik tamamlandı".

Görünmezlik Pelerini

Görünmezlik Pelerini'nin ne olduğu adından da anlaşılabiliyor. Bu pelerin giyildiğinde, içinde kalan kişiyi görünmez hale getirir. Harry Potter birinci yılında, daha önce babasına ait olan bir görünmezlik pelerinini teslim almıştır. Görünmezlik pelerini Gizilgen isimli sihirli hayvanının tüylerinden dokunmuştur, yumuşak ve ipeksidir. Görünmezlik pelerinine sahip olan diğer insanlar Deli-Göz Moody ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleridir.

Kelid Aynası

Kelid aynası, kendine bakan kişinin en büyük ve en derin arzularını gösteren, özel türde bir aynadır. Ayna çok uzundur ve parlak, altından bir çerçevesi vardır. Çerçevede şu yazılıdır " Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi". Bunun anlamı "Yüzünü değil, kalbindeki dileğini gösteririm" dir. Harry aynayı Hogwarts'daki ilk yılında bulmuştur fakat Dumbledore başka bir yere yerleştirmiştir.

Ateş Kadehi

Ateş Kadehi, Üçbüyücü Turnuvasındaki şampiyonları belirlemek için kullanılan özel bir kadehtir. Dans eden mavi-beyaz alevlerle dolu olan geniş bir kupadır. Kadeh, mücevherlerle kaplı, büyük tahta bir sandık içinde muhafaza edilir. Sandığa, kadehi alabilmek için, asayla üç kere dokunulur. Şampiyonların isimlerine karar verildikten sonra, kadehin özellikleri gider ve sadece diğer turnuva başlayacağı zaman tekrar görülür.

Felsefe Taşı

Felsefe Taşı, sahibine sonsuz altın ve ölümsüzlük verebilen güçlü, kırmızı bir taştır. Bilinen tek Felsefe Taşı, onu yaratan Nicholas Flamel'e aittir. Taş kırmızı, yarı-saydam ve parlaktır.

Hatırlatıcı

Hatırlatıcı, kartopu büyüklüğünde, küçük bir objedir. Beyaz bir dumanla kaplıdır ve bir şey unuttuğunuz zaman bu duman açık kızılımsı kırmızıya döner. Neville, daima birşeyler unuttuğu için, Hogwarts'daki ilk yılında bir Hatırlatıcı edinmiştir.

Tom Riddle'ın Günlüğü

Tom Riddle'ın günlüğü içi karanlık güçlerle dolu olan bir nesnedir. Tom Riddle, çocukluk yıllarında bu büyülü günlüğe bir çok anısını yerleştirmiştir. Günlük tamamen boş görünür. Üzerine bir şey yazıldığında, mürekkep sanki emiliyormuş gibi harfler silinir. Tom Riddle, bu günlüğe yazılan mesajlara cevap verebilir ve yine bu günlük sayesinde, onun hafızasındaki bazı görüntülere tanık olunabilir.

Düşünseli

Düşünseli, sahibinin kendi düşüncelerini koyabildiği özel, taştan bir kasedir. Düşünselinin içine bakıldığı zaman, manzara sisli gümüş bir ışık huzmesi halinde görülür. Eğer kasenin içine yüzünüzü değdirirseniz, farklı bir boyuta taşınırsınız ve kaydedilen hatıraları görebilirsiniz. Dumbledore'un bir düşünseli vardır ve Harry dördüncü, beşinci ve altıncı yılında çeşitli nedenlerle bu aleti sık sık kullanmıştır.

Zaman Döndürücü

Zaman döndürücü, zamanda yolculuk yapmak için kullanılan küçük bir objedir. Kum saatine çok benzer ve her döndürme, sizi bir saat geriye götürür. Hermione üçüncü yılında, daha fazla derse girebilmek için biz zaman döndürücü kullanmıştır. Harry ile Hermione, Sirius ve Şahgaga'yı kurtarmak için de zaman döndürücüyü kullanmıştır. Zaman döndürücü sebep olabileceği etkenlerden dolayı çok tehlikelidir. Sihir Bakanlığı tarafından, yasal olmayan yollardan kullanılmasına izin vermemek adına sıkı bir koruma altındadır. Ancak Harry ve arkadaşlarının bakanlıkta karşılaştıkları kargaşa sırasında, tüm Zaman Döndürücü yedekleri kırılmıştır.

Sinsioskop

Sinsioskop, güvenilir olmayan herhangi biri yanınızdayken çalışan bir aygıttır. Harry'ye Ron tarafından bir sinsioskop hediye edilmiştir. Aynı zamanda Moody de (Crouch) ofisinde bir sinsioskop bulundurur.

Sır Sezici

Sır Sezici, teklike yaklaştığı zaman titreşen, küçük bir objedir. Büyük bir anten gibi bir şekli vardır ve Moody tarafından daima kullanılır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !